Kadınlarda idrar kaçırma

Normal bir kişi idrarını tutabilme ve istediği zaman yapabilme özelliğine sahiptir. Kişilerde idrar tutamama durumu, yani idrarın kişinin isteği dışında dışarı atılmasına idrar kaçırma denir. Türkiye genelinde üç kadından birinin idrar kaçırma sorunu yaşadığı rapor edilmiştir.

Kadınlarda idrar kaçırma neden olur?

İki ana nedeni vardır. Birincisi idrar kesesi kaynaklı olup kesenin aşırı ve kontrolsüz kasılmaları neden olur. Bunun nedeni bilinmemektedir. Şiddetli idrar hissi ile tuvalete yetişemeden idrar kaçırılır.

İkinci neden ise idrar kesesinin boynundaki kasların gevşekliğidir. Bu gevşeklik sıklıkla doğum sayısının fazla olması, zor doğumlar, iri bebek doğurma ve şişmanlık gibi nedenlerle ilişkilidir. Öksürme, hapşırma, ıkınma gibi durumlarda idrar kaçırılır.

Bunun dışında bazı rahim ameliyatları sonrası ve idrar kesesinin enfeksiyonlarında da idrar kaçırma ortaya çıkabilir.

Nasıl değerlendirilir?

Muayene ve hastanın doldurduğu idrar kaçırma ile ilgili detayları gösteren günlükler çok önemlidir. Muayene sırasında idrar kaçırma net olarak görülebilir , rahim ve vaginanın kaçırmaya sebep olacak şekilde yer değişikliği var mı kolayca anlaşılabilir. Daha sonra idrar tahlili ve ürodinami testi denen testler ile idrar torbasının içindeki basınç ve idrar kaçırmanın tipi ve şiddeti anlaşılır.

İdrar kaçırma tipleri

1-      Egzersiz, öksürme ve ıkınma ile ortaya çıkan stres tipi idrar kaçırma,

2-      Sıkışma sonucu tuvalete yetişemeden idrar kaçırma durumudur

3-      Karışık tip denen tipte ilk iki tip kaçırma da aynı hastada görülür,

4-      Uykuda idrar kaçırma

5-      Devamlı sızıntı şeklinde kaçırma olarak sayılabilir.

Tedavi ise enfeksiyon saptanmış ise kolayca tedavi edilir.

Cerrahi yöntem olarak çok sayıda teknik bildirilmiştir. Uzun dönemde tüm tekniklerin yeniden kaçırmanın ortaya çıkması riski vardır. Konunun uzmanı tarafından hastaya uygun teknik seçilir.

Bir önceki yazımız olan Kadın İnfertilitesi (Kısırlık) başlıklı makalemizde Kadın İnfertilitesi, kadın kısırsa ne yapmalı ve kadınlarda kısırlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Sayfa 639 kez ziyaret edilmiştir.


Etiketler: ,


Yorum Yazın