Kök Hücre Umudu Ne Aşamada ?

Kök hücre biyolojisi ile ilgili son bulgular, kısırlık tedavisinde yeni umutların olabileceğini göstermiştir. Bu çalışmaların bir an önce bitmesini bekleyen birçok genç çift vardır. Erkeklerde ve kadınlarda yaklaşık yüzde 2 oranında üreme hücresi olmayan genç bireyler (azospermi ve erken menopoz olguları) vardır. Kök hücreler farklılaşmamış hücreler olup, hem kendilerini, hem de başka doku hücrelerini üretebilecek potansiyelde hücrelerdir. Bu hücreler embryodan ya da bazı insan vücudu doku ve organlarından elde edilmektedir.

İlk embryonik kök hücreler fareden 1981 yılında elde edilmiştir. İnsan embryosu ile çalışma yapılması yasaktır. Erişkin dokulardan çeşitli hücreler elde edilmektedir, örnek olarak kemik iliğindeki kök hücrelerden kan hücreleri elde edilmektedir.

Rahim içi zarı hücreleri, yani endometrium hücreleri, kemik iliğinden elde edilmiş kök hücrelerden üretilebilmiştir. Bu buluş rahim yapısı ile ilgili problemlerde ilerisi için umut oluşturabilir ve ayrıca endometriozis denilen hastalığın ortaya çıkış mekanizması ile ilgili yeni bilgilerin elde edilmesi için potansiyel oluşturabilir.

Embryodan kök hücre elde edilebildiği gösterilmiştir. Kaynak olarak, laboratuarda kullanım dışı olan hücreler veya döllenmemiş yumurtaların yeniden döllenmesi ile elde edilen embryolar veya transfer edilmeyecek durumda olan embryolar deneysel olarak kullanılmaktadır. İspanya, Çin, İngiltere gibi ülkelerden çok sayıda bilimsel çalışmalar ile bu bilgi ve bunun başarıldığı haberleri doğrulanmaktadır.

Bu çalışmalardan hedeflenen, üreme hücreleri olan oosit ve sperme ulaşabilmektir. Somatik hücrelerden sperm elde edilebileceği gösterilmiştir. Fakat bunların sağlıklı, canlı doğumlar ile sonuçlanması için oldukça uzun ve zor bir süreç gereklidir. Etik ve yasal engeller çalışmaların yavaş ilerlemesine yol açmaktadır.

Yumurtalıklarda kök hücrelerinin bulunduğu ve bunlardan yumurta hücresi, yani oosit oluşturulabileceği ve bunların laboratuar ortamında olgun yumurta oluşmasında kullanılabileceği gösterilmiştir. Bunlardan genetik alt yapısı sağlıklı embryolar geliştiğinin gösterilmesi ve canlı çocuk doğumlarına ulaşmak için zamana gereksinim vardır.

Olgun olmayan bir yumurta kullanılarak olgun bir yumurtaya ulaşmak ve ondan embryo elde etmek kök hücre çalışmasına girmemektedir.

Sonuç olarak, üreme hücreleri olmayan veya erken yaşlarda tükenmiş bireylerde sağlıklı çocuk sahibi olabilmek için laboratuar çalışmaları sürmektedir, en sağlıklı yoldan üreme hücreleri sperm ve oositlerin nasıl elde edileceği henüz kesinleşmemiştir. 

Bir önceki yazımız olan Doğal Siklüste Tüp Bebek başlıklı makalemizde DÜŞÜK OVER REZERVİ OLAN OLGULAR hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Sayfa 6.586 kez ziyaret edilmiştir.


Etiketler: , , , ,


3 Responses to “Kök Hücre Umudu Ne Aşamada ?”

  1. Eda diyor ki:

    Hocampeki kök hücre tedavisi ile ilgili ne düşünüyorsunuz..yumurtalik dokusuna kendinden yada doku uyumu olan akrabadan alinan kök hücre ekme ve o bölgeyi yeniden canlandırma ile ilgili ne düşünüyorsunuz..yanlış ifade ediyor olabilirim..hatırladığım kadarıyla..zaman olarak tüm tedavi yöntemlerinde süre verebiliyor musunuz.erken menopoz hastasiyim.cok yipratici bir surec hem bedenen hem ruhen ..

  2. emin ATLI diyor ki:

    Dört defa tese amalyat oldum birici de superm çikti diyer uç operasyon da çıkmadı nasil yardimci olabilirsiniz Teşekkürler

  3. hediye diyor ki:

    10 yıl dır evliyim tüp bebek olmuyor 28 yaşındayım fsh yüksek adet görmüyorum

Yorum Yazın