Çikolata Kisti (Endometriyozis)

Herkese İyi Pazarlar Dilerim.Bu Hafta İsmi İle Tatlıyı Çağrıştıran, Gel Gelelim Ki Hiç De Öyle Olmayan, Dünyada Yaklaşık 190 Milyon Kadında Gözlemlenen, Ülkemizde Her 10 Kadından 1’inde De Maalesef Bizlerin Gözlemlediği Çikolata Kistleri Hakkında Konuşalım.

Nasıl Oluşur Bu Kistler? Neden İsmi Çikolata?

Endometriozis Her Ay Kalınlaşıp, Eğer Gebelik Oluşmaz İse Adet Kanaması İle Atılan Rahim İçi Duvar Tabakasının Rahim Dışı Bölgelerde Yerleşmesiyle Oluşan Kronik Bir Hastalıktır. Daha Basit Şekliyle Anlatmak Gerekirse, Rahim Duvarındaki Kanayan Hücrelerin Adet Döngüsünde Dışarı Atılmak Yerine Tüplerden Geçerek İç Kısma Dökülmesi Durumudur. Tüplerin Ağzı Kısmında Yumurtalıklar Olduğu İçin Kanayan Hücreler Sıklıkla Yumurtalığa Yapışır.Yumurtalığa Yerleşen Bu Hücreler Hormonlarında Etkisiyle Her Ay Düzenli Olarak Kanamaya Başlar.

Biriken Kan Koyu Kahverengi Kıvamda Olduğu Yani Çikolata Rengini Aldığı İçin Çikolata Kisti Olarak Da Tanımlanmıştır.

Çikolata Kistlerini Vücut İçerisinde Elmanın İçindeki Kurda Benzetirim Ben.Nasıl Ki Elma İçindeki Kurt Zamanla Elmanın İçine Zarar Veriyorsa, Çikolata Kistleri De Zamanla Benzer Şekilde Yumurtalık Dokusuna Zarar Verir Ve Yumurta Kalitesini Olumsuz Yönde Etkiler. Endometriozis, Ömür Boyu Sürecek Bir Tedavi Planı Gerektirirken, Tekrarlanan Cerrahi İşlemlerden De Kaçınılması Gereken Kronik Bir Hastalıktır.Ciddi Bir Yol Haritası Oluşturulması Bu Durumdaki Kadınlarımız İçin Faydalı Olur

Endometriozis Nasıl Kendini Gösterir?

Bu Kistler Kendini Ciddi Adet Sancıları İle Göstermeye Başlar.Bunun Dışında İlişki Sırasında Ağrı, İdrar Yaparken Ağrı, İdrarı Boşaltamama Hissi, İdrarda Kan Görülmesi, Omuz Ağrısı, Yorgunluk, İnfertilite Gibi Bulgulara Da Rastlamak Mümkündür.Bu Ağrılar Menopoza Kadar Devam Eder.

Çikolata Kisti Tedavisi

Üreme Dönemindeki Kadınlar Çikolata Kistlerinden En Çok Etkilenen Gruptur.İyi Huylu Olmakla Birlikte %4 Oranında Kötü Huylu Olma Gibi Şansızlığı Da Bulunmaktadır. O Yüzden Bu Tanıya Sahip Tüm Kadınlarımızın, Özellikle Kanser Öyküsü Olan Kadınlarımızın Ciddi Bir Tedavi Planının Olması Gerekir. Çikolata Kisti Olan Kadınlarımızın Rahimlerinin De Değerlendirilmesi Gerekmektedir Zira, Bu Tanıdaki Rahimlerde Polip Ya Da Myom Görülmesi Riski Biraz Daha Yüksektir.Son Yıllarda Gelişmiş Ultrasonlarla Bu Kistler Net Bir Şekilde Ayırt Edilebilir, Gerekirse Mr’dan Da Faydalanabilir Ama Kesin Tanı Laparaskopi İle Konur. Ca125 Testi Dediğimiz Kan Testi De Çikolata Kisti Olan Kadınlarda Yüksek Olduğundan Ötürü Bizlere Teşhis Koymada Işık Tutabilir. Yumurtalığa Zarar Verebileceği Göz Önünde Tutulursa Amh Dediğimiz Rezerv Testine De Bakılmasında Fayda Vardır. İlaç Tedavileri Ve Yaşanan Sancılarda Verilecek Ağrı Kesiciler Hekimlerle Birlikte Karar Verilerek Alınmalıdır. Endometriozis, Ömür Boyu Sürecek Bir Yönetim Planı Gerektiren, Tıbbi Tedavi Ön Planda Tutularak Tekrarlanan Cerrahi Girişimlerden Kaçınılması Gereken Kronik Bir Hastalıktır.

Minik Tavsiyeler

Çikolata Kisti Olan Kadınlarda Yumurtalık Kanseri, Meme Kanseri Ve Tiroid Kanseri Şansızlıkları Artış Gösterdiği İçin Bu Kadınlarımızın Kilo Almamaları, Sigaradan Uzak Durmaları, Yeşil Sebze Ve Taze Meyve Ağırlıklı Beslenmeleri, Alkol Almamaları Ve Güneşten Korunmaları Gerekmektedir

Bu Kistlerin Tedavisini Belirleyen Çocuk İstemi Olup Olmadığıdır.Eğer Kadında Çocuk İstemi Yok İse Ve Ağrı Şikayeti İle Gelmişse Öncelikle İlaç Tedavisine Başlanır Ve Daha Sonra Laparoskopik(Kapalı)Cerrahi İle Bu Kistler Çıkarılır.Daha Sonra Da Bu Kistlerin Tekrarlanmaması Amaçlı İlaç Tedavisine Devam Edilir.

Çikolata Kistim Var. Çocuk İstiyorum.

Evet Bu Masum Olmayan Kistler İle İlgili Minik Teorik Bilgilerden Sonra Aslnda Bizlerin Asıl Üzerinde Durduğu Konu, Bu Kistlerle Çocuk Sahibi Olmak Mümkün Müdür? Zira Çocuk İstemi İle Bizlere Başvuran Çiftlerin %30unda Bu Kistleri Görmekteyiz.Yani İnfertilite Açısından En Sık Gördüğümüz Sebeplerden 1 Tanesi De Bu Pek De Tatlı Olmayan Çikolata Kistleridir. Ama Tabi Ki Çiftlerimize Ve Bu Kistlere Gerekli Tedaviyi Uygulayarak Başarılı Sonuçlar Aldık, Alıyoruz, Almaya Da Devam Edeceğiz.

Öncelikle Bu Teşhisi Koyduğumuz Çiftlerimizden Rahim Filmi İstemekteyiz. Eğer Rahim Filminde Tüpler Açık Ve Erkek Faktörümüz De Normal Yani Sperm Sayımız Yeterli İse Yapacağımız İşlem Aşılamadır. Kadına Uyguladığımız Aşılama İle Olumlu Sonuçlar Almaktayız. Çünkü Amacımız Ne Kadar Az Cerrahi İşlem O Kadar Sağlık. Eğer Kadında Çikolata Kistine Bağlı Rezerv Azlığı Ve Dokuda Bozulma Tespit Etmişsek Ve Erkek Faktörü De İşin İçinde İse Yani Sperm Sayı Ve Harekette Azlık Durumu Varsa Bu Durumda Aşılamadan Olumsuz Sonuç Alma Durumumuz Oldukça Yüksektir.Böyle Bir Durumda Da Direkt Tüp Bebeğe Yönelmek Bizler İçin Faydalı Olur.

Tüp Bebek Tedavisi İçin Baskılama Tedavisi Dediğimiz Durum Kistlerin Baskılanması Yani İlaçlarla Bu Kistlerin Aktive Olmasını Önlemektir.

Bizler Baskılama Tedavisini Yumurtalarımızı Toplayıp, Embriyolarımızı Oluşturup Dondurduktan Sonra Yaparız. Çikolata Kistleri Sadece Yumurtalığı Değil, Bebeğin Tutunmasını Da Olumsuz Yönde Etkiler.Bu Kistlerin Rahme Gönderdiği Olumsuz Sinyaller Bebeğin Tutunmasına Büyük Ölçüde Engel Olmaktadır.Bu Yüzden Bizler Baskılama Tedavisi Rahim Ve Yumurtalıklar Hazır Olduktan Yapmak Anne Adayları İçin Daha Sağlıklı Olacaktır.

Çikolata Kisti Tedavisi İçin Yeni Bir Yöntem

Son Zamanlarda Çikolata Kisti Tedavisi İçinde Yeni Yöntemler Geliştirilmiştir. Bizlerin Sıklıkla Uyguladığı Ve Hiçbir Zararı Da Gösterilmemiş Olan Kistlerin Yumurtalıklardan Yumurta Toplama Anında Boşaltılması Ve Yumurtalık İçinin Alkol İle Temizlenmesi De Bu Kistlerin Yok Olmasını Sağlamaktadır. Hatta Bu Yeni Teknik İle De Cerrahi Bir İşlem Gerekmeksizin Çikolata Kistleri Konforlu Bir Şekilde Tedavi Edilebilir.

Kadın Hastalıkları Ve Tüp Bebek Hekimi Olarak En Büyük Amacım, En Az Ağrı, En Az Cerrahi İşlem İle Tüm Kadınlarımıza En Çok Sağlığı Ulaştırabilmek.Tüm Kadınlarımızın Sağlıklarına Kavuşması, Sağlıkla Da Bebeklerini Kucaklarına Almaları Dileği İle..Mutlu Günler..