Erken Gebelik Kayıpları

Herkese İyi Pazarlar Dilerim.Her Evli Çiftin Belli Bir Zamandan Sonra Anne Baba Olmak İstediğini Bizler Tabi Ki Biliyoruz. Anne Adaylarımız Bizlere Çocuk İstemi İle Basvurduğunda, Hamile Kaldıklarını Öğrendklerinde Ve Takip İçin Bizlere Basvurduklarında Zaman Zaman Karşılaştıgımız Bir Durum Oluyor Erken Haftalarda Yaşanan Gebelik Kayıpları. Halk Arasında Düşük Olarak Da Tabir Edilen Erken Gebelik Kayıpları Gebeliğin İlk 20 Haftası İçinde Sonlanması Durumuna Verilen İsimdir.Genelde Görülen Gebeliklerin Yaklaşık %15- İle 20 ‘Sinde Maalesef Düşükler Görmekteyiz.

Düşüklerin Yaşanmasını Detaylıca İncelediğimiz Zaman Kadının Yaşı Önemli Bir Faktör Olarak Karşımıza Çıkmaktadır. Özellikle 40 Yaş Üzeri Kayıpların Görülme Oranı %30 Lara Dayanır. Sebebi Yumurtanın Yaşlanmasına Bağlı Genetik Bozukluklardır.

Düşüklerin Diğer Başlıca Sebeplerini Ele Alalım;

Ben Embriyoyu Yolcu Ve Rahmi İse Bu Yolcuyu Taşıyan Uçağa Benzetirim. Bizim Düşüklerin Olmamasındaki Temel İsteğimiz Yolcunun Sağlıklı Bir Şekilde Uçakta Yolculuğunu Yapıp Alana İniş Yapmasıdır, Yani Anne Kucağına...Ama Bizim Sevgili Yolcu Uçağımız Öyle Akıllı Bir Mekanizmaya Sahip Ki, Sağlıklı Olmayan Yolcuyu Kabul Etmemekte Ve Enerjisini Harcamamaktadır. Yani İlerleyen Haftalarda Sağlıklı Olmayacak Bir Gebeliği Erken Tespit Eder Ve Gebeliği Sonlandırır Yani Gebelik Düşükle Sonuçlanır. Bu Rahim İle İlgili Bir Durum Teşkil Ederken, Sevgili Yolcumuz Yani Embryo İle İlgili En Sık Sebep İse Yapısal Bozukluklardır. Embriyomuzun Anne Rahminde Gelişimi Sağlıklı Olmaz. Bunun Dışında Bilinen En Sık Sebeplerden Birisi De Genetik Bozukluklardır. Eskiden Düşüklerle İlgili Tek Gen Bozukluğu Tanımlanmışken Şimdi İse Bizlerin Bildiği 14 Farklı Gen Bozukluğu Tanımlanmıştır. Tabi Ki Genler Derya Deniz Olduğu İçin Farklı Ve Bizlerin Bilmediği Gen Bozuklukları Da Olabilir.

Rahim Kaynaklı Nedenlere Göz Attığımz Zaman İse Karşımıza Pıhtılaşma Bozuklukları, Bağışıklık Sistemi Bozuklukları, Şekilsel Bozukluklar, Polipler Ve Myomlar Yer Almaktadır.

Pıhtılaşma Bozuklukları Genetik Kaynaklı Veya Sonradan Kazanılmış Olabilir.

Bağışıklık Sistem Bozuklukları İse Rahmin Bebeği Yabancı Cisim Olarak Algılayıp Gebeliğin Devam Etmesine Engel Olması Durumudur.

Rahim İçerisindeki Şekilsel Bozukluklar İse; Rahimde Perde Görülmesi, Rahmin T Şeklinde, Tek Boynuzlu Veya Çift Boynuzlu Şeklinde Görülmesi Durumudur Ve Rahmin Tutunma Alanını Daraltarak Tutunmasına Engel Teşkil Eder.

Polipler İyi Huylu Rahim İç Dokusunda Olan Çıkıntılar Olup Düşüklere Neden Olabilir.

Myomlar İse Rahimdeki Yerleşimine Göre Düşüklere Neden Olmaktadır. Özellikle Rahim İç Dokusunda Veya Rahim Duvarında Olup Bebeğin Yerleşeceği Rahim İç Dokusuna Yakın Olan Myomlar Düşük Nedenidir.

Bir De Boş Gebelik Durumu Vardır. Boş Gebelik Kesenin Oluşup Bebeğin Bu Kese İçerisinde Oluşamama Durumudur. Bizler De Bu Durumda Maalesef Ya Vücudun Bunu Atmasını Bekler Ya Da Cerrahi İşlemle Müdahale Ederiz. Boş Gebeliklerin En Sık Sebebi Erkeğin Sigara İçmesidir. Sigara Kadında Yumurta Kalitesini Erkekte İse Sperm Kalitesini Olumsuz Etkiler. Özellikle Oksidan Maddeler İlerleyen Yaşla Birlikte Yumurtanın Ve Spermin Kalitesini Ciddi Anlamda Bozar.Bu Nedenle Çocuk İstemi Olan Tüm Çiftlerimizden Sigarayı Bırakmalarını Özellikle Belirtmekteyiz.

Tüm Konuşulan Düşükleri Ve Sebeplerini Annelerimizde İlk 12 Hafta İçerisinde Görmekteyiz. Bunu Dışında İleri Haftalarda Da Maalesef Görebildiğimiz Gebelik Kaybına Neden Olan Rahim Ağzı Yetmezliği Durumu Vardır Ve Kesin Tanısı Ne Yazık Ki Önceden Tespit Edilemeyebilir. Sadece 12. Haftada Rahim Ağzı Boyunun Kısalığı Bizi Şüphelendirir.

Son Olarakta Guatr, Diyabet, Aşırı Kilo Obezite Gibi Ek Dahili Hastalıklarda Düşüklere Neden Olabilir.

Peki Bizler Düşüklerin Önüne Geçebilme, Bu Riski En Aza İndirebilme Adına Neler Yapabiliriz?

İşte Altın Değerinde Öneriler.

Tüm Gebelikler Planlı Olmalı Ve Gebelik Planlanmadan En Az 3 Ay Önce Başta Folik Asit Olmak Üzere Vitaminler Başlanmalı

Ek Hastalıklar Kontrol Altına Alınmalı.

Kilonun En Az Yüzde 10’unun Verilmesi Düşük Şansızlığını Azaltır O Yüzden Yaşam Tarzı Değişiklikleri, Akdeniz Usülü Beslenme Önemlidir. Akdeniz Usülü Beslenme Tarzını Sizlere Daha Önceki Yazımızda Anlatmıştım Mutlaka Okuyalım.

Beslenme Tarzı Düşüklerin Önlenmesinde Çok Önemlidir. Glutatyon, Alfa Lipoloik Asit, Selenyum, Vitamin C Ve Vitamin E Çok Önemli Antioksidanlar Olup Özellikle Koenzim Q10 Çok İyi Bir Hücre Yenileyicidir.

Ve Çok Önemli Bir Dipnot!

Bazen Bebeklerin Kalp Atımları Geç Oluşabilir Veya Kese Geç Tutunabilir Yada Yumurtanın Döllenmesi Geç Olabilir. Bu Noktada Benim Yaptığım 8. Haftaya Kadar Çiftlerimi Bekletmek, Tutunması İçin Bebeğe Fırsat Vermek.Bu Şekilde Doğan Öyle Güzel Melekler Var Ki..Bu Yüzden  Cerrahi Müdahale İle Gebeliği Erken Sonlandırmamak Bebeğe Fırsat Tanımak Ve 8.Haftaya Kadar Beklemek. İnanın Sizlere Hiçbir Zararı Olmadığı Gibi Şahane Bir Fayda Da Getirebilir.Bu Gebelik  Sağlıksız Bir Gebelikse Zaten Maalesef Ki Düşükle Sonuçlanacaktır. Hepinize Sağlıklı Gebelikler Mutlu Günler Dilerim.