Erken menopoz

1.Menopoz nedir?neden olur? Nasıl teşhis edilir?

Menopoz Ortalama 47 Yaş Sonrası Kadınlarımızın Yumurta Sayılarının Artık Tükenmesi, Buna Bağlı Olarak Da Adet Görememe Durumudur. Kadınlık Hormonu Dediğimiz Östrojen Hormonu Artık Yumurtalıklarda Üretilemez.  Bu Üretilen Hormonun Artık Üretilememesi Özellikle 47 Yaş Sonrası Kemik Erimesi Ve Ateş Basması Gibi durumları Da Beraberinde Getirir. Bunun Dışında Kabızlık Görülebilir. Bizler De Bu Durumların Önüne Geçebilmek Adına Bu Yönde Tedaviler Planlarız.

2.Menopozda gördüğümüz komplikasyonlar nelerdir? Ne tür tedaviler uygulanabilir?

Kemik erimesini bu dönemde çok fazla görebileceğimiz için buna bağlı olarak kırılmalar da yaşanabilecektir. Bu yüzden kalsiyum ve D vitamini takviyeleri alımı bu dönemde önemlidir. Ateş basmasına bağlı depresyon, fitoöstrojenler, erken kalp krizi riski, kolesterol dengelenmesi ve tansiyon takibi diğer yapılabilecek tedavi yöntemleridir.

3.Menopozda cinsel yaşam?

Östrojen eksikliğine bağlı olarak kadınlarda cinsel isteksizlik görülebilir. Lokal östrojen kremlerle ya da testesteron veya östrojen takviyesiyle cinsel isteksizlikler azaltılabilir.

4.Menopozda beslenme şekli nasıl olmalıdır?

Her durum için aslında tüm kadınlarımıza önerdiğimiz tek bir beslenme şekli var; Akdeniz Usulü Beslenme. Bol yeşillik, balık ve zeytinyağı ağırlıklı beslenmek, D vitamini ve kalsiyum almak, süt ve süt ürünleri tüketmek, omega-3 ve DHA içerikli ürünler tüketmek bu dönemde özellikle kalp ve kemikleri korumak adına faydalı olacaktır. Ayrıca hafif ve düzenli egzersizler, sigara ve alkolden de uzak durmak önemlidir.

3.Erken Menopoz nedir? Sebepleri nelerdir?

47 Yaş Sonrası Görülen Menopoz Durumunu Bizler Genelde Normal Değerlendirirken Bazı Kadınlarımızla Maalesef Menopoz Durumunu Bu Yaş Dönemi Öncesinde Görmekteyiz. Her 100 Kadından Birinde Bu Vaka ile Karşılaşırız. Özellikle 40 Yaş Öncesinde İki Kere Bakılan Yumurta Uyarıcı Hormon Olan Fsh Hormonunun 40’In Üzerinde Olması Durumu İle Kadınlarımız Erken Menopoz Durumu İle Karşı Karşıya Kalır. Çünkü Fsh Hormonu Yumurta Rezervi Azalması Durumunda Artış Gösterir.

4.Erken Menopoza erken girmeye yol açan faktörler? Ne gibi sağlık sorunları görmekteyiz?

En Büyük Faktör Genetik Faktördür. Eğer 1.Derece Kadın Akrabalarda Bu Durum Görülmüşse Ya Da Görülüyorsa Kişide De Erken Menopoz Görülmesi Büyük Bir Olasıdır.

Bunun Dışında Guatr Öyküsü ve Değeri Bizim İçin Çok Kıymetlidir. Eğer Hipotiroidi Dediğimiz Guatr Bezinin Yavaş Çalışması ile Eş Zamanlı Olarak Yumurtalık Rezervi De Zarar Görmüş Olabilir.

Özellikle Kemoterapi ve Radyoterapi Görmüş Kadınlarda Da Erken Menopoz Durumunu Görebilmekteyiz.

Erken Menopozu Tetikleyen En Önemli Faktörlerden Birisi De Stres, Kaygı, Korku, Endişe, Umutsuzluk, Depresyondur. Bunlar Vücudumuzda En Çok Üretken Organlara Zarar Verir. Kadındaki İşte Bu İki Üretken Organ Da Yumurtalık ve Rahimdir.

5.Erken Menopoz nasıl teşhis edilir?

Yumurtalık Rezerv Durumunu Gösteren Amh Hormonu ve Ultrason Muayenesi ile Bizler Yumurta Rezervi Hakkında Bilgi Sahibi Olabiliriz.

6. Erken Menopoz ile Çocuk Sahibi Olmak Mümkün Mü?

İşte En Önemli Soru. Her şey Bir Yumurta ile Başlar. Normal Yolla Gebelik İçin Her Kadında Olması Gereken Ortalama Yumurta Sayısının Olmaması, Muayene ve Değer ile Yumurta Göremememiz Bu Kadınlarımızı Ciddi Bir Tedavi Planına Uymayı Gerektirir. Yumurta Görmediğimizde Yapacağımız İlaç ve Gıda Takviyelerinin Yanında Bizlerin Yumurtalık Dokusunu Ayrıntılı Bir Şekilde Muayene Etmemiz Gerekir. Çok Yumurta Olması Evet Şansımızı Artırır Ama Bizler İçin Bir Yumurta Yeter. Bir yumurta bir Dünya Değerindedir.

Prp

İşte Erken Menopoz Tanısı Koyduğumuz, Yumurta Göremediğimiz Birçok Kadına Uyguladığımız Şahane Bir Yöntem. Bu Yöntem ile Bizler Yumurtalık Dokusunda Gördüğümüz Minik, Uyuyan Yumurtaları Uyandırıyoruz. Prp Kısaca, Özel Bir Cihazla Kadının Kanından Aldığımız Büyüme Hormonu ve Yumurtalığı Aktive Eden Proteinler Yumurtalıklara Enjekte Edilmesi İşlemi. Bu İşlemle Daha Önce Yumurta Görmediğimiz Birçok Kadında Yumurta Elde Etmekteyiz.