Gevşeme Egzersizi

* Öncelikle nefes egzersizlerini yaptığın yere, aynı şekilde tekrar geçmen gerekiyor.

* Gözlerini kapat.

* Bu gevşeme egzersizlerini yaparken doğru nefes alıp vermeyi unutma.

* Gevşemeye ayaklardan başlayacaksın ve yavaş yavaş yukarı çıkacaksın.

* Şimdi ayaklarını yere paralel bakacak şekilde iyice uzat ve ger, gerilimi hisset. Şimdi ayaklarını yavaşça serbest bırak. İçinden Rahatla.. Bırak diyebilirsin.  Gevşemeyi, rahatlamayı hisset. Gerilim ve gevşeme arasındaki farkı düşün.

* Şimdi sıra bacaklarda. Ayak topuklarını yere paralel gelecek şekilde ileriye doğru uzat ve ger, bacaklardaki gerilimi hisset. Şimdi yavaş yavaş bacaklarını serbest bırak. Gevşemeyi hisset.

* Sıra karnında. Karnını mümkün olduğunca sık. Karnındaki gerilimi hisset. Şimdi yavaş yavaş karnını serbest bırak. İçinden Rahatla.. Bırak diyebilirsin. Gevşemeyi hisset

* Sıra göğsünde. Göğsünü mümkün olduğu kadar sık. Şimdi yavaş yavaş göğsünü serbest bırak. Gevşemeyi hisset.

* Sıra ellerde. Ellerini mümkün olduğu kadar sık. Ellerindeki gerilimi hisset. Şimdi yavaş yavaş ellerini serbest bırak. İçinden Rahatla.. Bırak diyebilirsin. Gevşemeyi hisset.

* Sıra kollarda. Kollarını ileriye doğru mümkün olduğu kadar it. Kollarındaki gerilimi hisset. Şimdi yavaş yavaş kollarını serbest bırak. Gevşemeyi hisset.

* Sıra omuzlarda. Önce sağ omzunu sonra sol omzunu kulağına değecek şekilde çek. Omuzlardaki gerilimi hisset. Şimdi yavaş yavaş omuzlarını serbest bırak. Gevşemeyi hisset

* Sıra başında. Alnını kırıştır. Gözlerini sıkıca kapat. Ağzını iyice aç. Çeneni sık. Gerilimi hisset. Şimdi hepsini serbest bırak. Gevşemeyi hisset.

Artık kaygılandığımızda ve kendini gergin hissettiğinde nasıl gevşeyeceğini biliyorsun. Kaygılandığın zamanlarda gerilimi daha çok hissettiğin vücut bölgelerine gevşeme egzersizini daha sık uygulayabilirsin.