idrar kaçırma nedir?

İdrar kaçırma hakkında her şey
1.idrar kaçırma nedir? Nedenleri nelerdir?
İdrar kaçırma kişinin idrarını tutamama durumudur. 
İki çeşit idrar kaçırma durumu söz konusudur. Birincisi stres faktörlü idrar kaçırmadır. Bu faktörde karın içi basıncının artmasına bağlı olarak bozulmuş anatominin yani idrar torbasının sarkmasına bağlı idrarı tutamaması durumudur. Bir diğer idrar kaçırma durumu ise idrar torbasının kapasitesinin yetersiz olmasına bağlı tuvalete yetişememe durumudur. 

2.İdrar kaçırma belirtileri nelerdir?
Öksürme, hapşırma ya da daha fazla gülme eylemi gibi vücudun isteğe bağlı kasma durumlarında yaşanan iç çamaşırdaki ıslaklık, ya da tuvalete yetişemeyip yine ıslaklık yaşanması durumu en büyük belirtilerindendir.

3.Kadınlarda idrar kaçırma neden daha fazla görülür?
Kadınlarda idrar durumunun yaşandığı idrar torbasının doğum ile birlikte bozulması, sarkması ve Menopoz sonrası östrojen hormonunun koruyuculuğunun ortadan kalkması ile bu durumu özellikle menopoz sonrası kadınlarda çok sık görmekteyiz.

4.Yanlış beslenme idrar kaçırmada etkili midir?
Tabi ki etkilidir. Kabızlık karın içi baskıyı arttırdığı için ıkınmaya bağlı idrar kaçırması yaşanabilir. Bu anlamda lifli ve posalı besinler bu noktada önemlidir. Yine bol sıvı alınması da önemlidir.

5. İdrar kaçırma tanı yöntemleri nelerdir?
Jinekolojik masada hasta ıkındırılarak idrar kaçırıp kaçırmadığı gözlemlenir. Herhangi bir idrar torbası sarkma durumu olup olmadığına da bakılır.

6.Tedavi yöntemleri nelerdir? Bunu nasıl önleyebiliriz?
Eğer teşhis edilen durum stres faktörlü idrar kaçırma ise cerrahi işlem gerekir. İdrar kaçırma ameliyatları TOT VE TVT dediğimiz kapalı askı ameliyatlarıdır. Bu ameliyatla sarkmış olan idrar torbası eski yerine getirilir. Oldukça konforlu ve kısa süreli yapılan bu cerrahi işlemle kadın kısa sürede sağlığına kavuşabilir. Eğer kadında Yetişememe durumu varsa yani bu durum idrar torbası alanı kaynaklı bir durum ise kesinlikle cerrahi işlem yapılıp idrar torbasına zarar verilmemelidir. Yapılacak tek şey ilaç tedavisidir. Kullanılan ilaçlar torbayı genişletmeye yönelik olacağı için bizler hastalarımıza ilaç anlamında tedaviler planlarız.

7.Hangi yaşlarda şikayetler artar?
50 yaş sonrası her 5 kadından biri idrar kaçırır. Eğer zor doğum öyküsü varsa bu durum idrar kaçırma şikayetini tetikler.

8.En sık yapılan hatalar nelerdir?
En sık yapılan hata Cerrahi işlem gerektiren stres faktörlü idrar kaçırma durumunda ilaç, idrar torbası kaynaklı durumda ise cerrahi işlem uygulanmasıdır. Çünkü torba sarkması yaşayan birinin ilaç tedavisi ile şikayetleri geçmeyecektir. Yine torbada alan darlığı yaşayan kişinin de ilaçla genişlemesi gereken idrar torbası boşu boşuna cerrahi işlemle zarar görecektir. Bunu yaşayan kişi zaman kaybı yaşayacak ve şikâyeti geçmeyecektir. Bu nedenle doğru teşhis çok önemlidir. Bunun dışında yapılan en büyük hata sıvı, özellikle su tüketimini kısıtlamaktır. Bu son derece yanlış bir tutumdur. Sıvı alımının kesimi bunun tedavisi değildir. Kesinlikle sıvı alımı kesilmemelidir.