Meme kanseri

Meme kanseri ile ilgili herşey

1.Meme kanseri nedir?

Meme kanseri memede görülen hücre gruplarından birinin ya da bir kısmının değişime uğraması veya kontrolsüz olarak çoğalarak maalesef ki tümör sonucunda ortaya çıkan hastalıktır.

Kanserli olan doku kitlesi önce yakın çevresine, daha sonra da memeye yakın lenf bezlerine yayılır. Zamanında tanı konması bu noktada önem teşkil eder çünkü tanı konulmayan ve tedaviye geç başlanan gruplarda kanser diğer organlara yayılarak tedaviyi olanaksız bir evreye getirebilir.

2.Meme kanserine sebep olan faktörler nelerdir?

İleri yaş (50) üstü olmak, ilk adetin erken görülmüş olması, menopoza geç yaşta girilmesi, ailede meme kanseri öyküsü olması, hiç emzirmemiş olması, daha önce kitle ve tümör bulgularına rastlanılması, ilk doğumunun 30 yaş sonrası olması risk grubunu oluşturmaktadır.

3.Meme kanseri belirtileri nelerdir?

Kesinlikle halkımız tarafından da en bilinen belirtisi memede elle hissedilen bir sertlik veya kitledir. Bunun dışında iki meme arasında görülen ve daha çok son dönemde fark edilen asimetrik görüntü, meme başında veya cildinde içe doğru çekintiler, memede portakal kabuğuna benzer bir görüntü, olağan dışı şişlik ve boyut artışı, meme başından pembe veya kırmızı renkte akıntı, koltuk altında sertlik veya kitle gibi belirtileri sayabiliriz.

4.Hangi yaşlarda daha sık görülür?

Meme kanserinin en sık görüldüğü yaş aralığı 50-70 yaş aralığıdır. Fakat bununla birlikte tüm kanserler gibi her yaşta görülebilme riski de vardır.

5.Türkiye’de görülme oranı nedir?

Türkiye’de her 8 kadından birinde maalesef meme kanserini görmekteyiz.

6.Meme kanserindeki artışın sebepleri nelerdir?

Bunun en temel sebebi olarak kadınlardaki östrojen ve progesteron üretiminin fazlalığını söyleyebiliriz. Özellikle uzun süre östrojene maruz kalmak meme kanseri riskini artırmaktadır. Bununla birlikte; yaş, menopoz, hormon ilaçları kullanımı, hamilelik ve elbette ki genetik sebepler de artış sebepleri arasındadır.

7.Meme kanseri tanısı nasıl konur?

Fizik muayene yani elle muayene veya tarama mamografisinde eğer anomali bir durum saptanırsa tanı için ilave görüntülemeye ihtiyaç duyulabilir. Eğer bu tanısal yöntemlerin sonucunda bir şüphe oluşmuşsa hastaya biyopsi yapılır. Biyopsi kanser tanısını koymak için tek kesin yöntemdir.

8.Meme kanseri tedavi çeşitleri nelerdir?

Öncelikle kadınlarımız bu tanı ile tanıştıklarında tüm tedavi seçeneklerini bilmek isterler. Fakat yaşamış oldukları stres, kaygı ve olumsuz düşünceler tedavi konusunda kendilerini kararsızlığa düşürebilir. Hekimlerle alınacak ortak karar ile, hekim desteği ile lokal ve cerrahi işlemler uygulanarak tabi ki erken teşhis ile tedavisi mümkündür. Bu tedaviler birlikte uygulanır. Bunun dışında tüm vücudu etkileyen hormonal, kemoterapi tedavileri de mevcuttur

Lokal tedavi dediğimiz durum kanserin bulunduğu alanın çıkarılması ya da yok edilmesi durumudur.

Cerrahi tedavi ve radyoterapiler de lokal tedaviler olmakla birlikte meme içindeki kanserli kitle tedavi edilir. Bu tedavi meme dışındaki bölgelerde de uygulanabilir.

Fakat kemoterapi, hormonal tedaviler veya biyolojik tedaviler tüm vücudu etkileyen bazı hastalarda kitleyi küçültmek, bazı hastalarda bunun tekrar nüksetmesini önlemek, bazı hastalarda ise vücuda yayılan kanseri önlemek amaçlı yapılmaktadır.

9.Cerrahi yöntemler nelerdir? Meme cerrahisinde nasıl gelişmeler kaydedildi son dönemde?

Meme koruyucu cerrahi ve mastektomi yani meme rekonstrüksiyonu dediğimiz memenin tümüyle alınması durumu uygulanan işlemler arasındadır. Son dönemde bazı hasta gruplarında sadece akıllı ilaç ve hormonal tedavilerle kemoterapisiz başarılar sağlandığı görülmektedir. Hastanın tümörü üzerinde yapılan moleküler analizlerle asıl kullanılması gereken ilaç nedir bunun üzerinde yoğunlaşarak bu yönde tedavi planı yapılıp etkin sonuçlar alınabilinmektedir.

Ayrıca meme kanseri alımı gerçekleşmiş kadınlarımız plastik cerrahi desteği ile yeniden meme operasyonu işlemi yapılarak eski görünümlerine kavuşabilmektedirler.

10.Tedavilerde başarı oranı nedir?

Meme kanserindeki yüz güldürücü çalışmalar ve başarılı sonuçlarla oranlar yüzde 90 lara dayanmaktadır. Bu anlamda meme kanseri dediğimiz kanser türü aslında pek çok kadın için kanser değil kronik bir hastalıktan ibaret bile diyebiliriz.

11.Meme kanseri tanısı konan ve çocuk istemi sürecindeki çiftlerimiz neler yapmalılar?

Çocuk istemi olan çiftlere tedavileri öncesi tüp bebek tedavisi sürecine girmelerini şiddetle tavsiye etmekteyiz. Kemoterapi ve alınan ilaçlar yumurtalık rezervini olumsuz yönde etkilediği ve yumurtalık rezervini azalttığı için kanser tedavisi öncesi kadınlardaki yumurtaları topluyoruz embriyolarını hazırlayarak donduruyoruz. Böylelikle tedavi sonrası tamamen iyileşen kadınlarımıza transfer işlemini gerçekleştirerek çocuk sahibi olmalarını kolaylaştırıyoruz. Ayrıca bekar ve yine kanser tanısı ile bizlere başvuran kadınlarımıza da karından yumurta toplama işlemi yaparak yumurtalarını donduruyoruz. Böylelikle yumurtalarını korumuş oluyoruz.

12.Hastalık sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tedavi süreci tamamlansa bile tekrar nüksetme olasılığı yüksek olan bu hastalık türünde tedavi sonrası düzenli aralıklarla yapılacak kontroller faydalı olacaktır. yılda bir kez östrojen ve progesteron hormonunun bakılması noktasında kadın doğum muayeneyi önem arz etmektedir.

En önemsediğim ise psikolojik destektir. Bu süreç meşakkatli bir süreç olduğu için hem tedavi sırasında hem de tedavi sonrasında bu desteği almak oldukça önemlidir.

13.Meme kanserinden korunmak için 5 öneri?

*Sık sık kendinizi muayene edin ve şüpheli bir şey elinizde hissettiğinizde direkt olarak hekiminize başvurun.

*Egzersiz ve düzenli sporu hayatınıza dahil edin.

*Alkol ve sigaradan kaçının.

*Bebeğinizi uzun süre emzirin.

*Akdeniz usulü beslenmeyi yaşam tarzınız olarak benimseyin.