Menapozda OTOTRANSPLANTASYON İle Gebelik Şansı

Erken menopoz veya erken yumurta yetmezliği 40 yaşının altındaki kadının 3 ay adet görememe ve yumurta uyarıcı hormonun 40’ın üzerine çıkması durumu olarak tanımlanıyor. Özellikle guatrı olan, ailede erken menopoz öyküsü olan ve yoğun strese bağlı olarak kadınlar yumurta yetmezliğine girebiliyor.

YENİ YUMURTA ÜRETİMİ SAĞLANABİLİYOR
Eskiden erken menopozda yumurta donasyonu dışında yapılacak bir tedavi olmadığını belirten Prof. Dr. Gökalp Öner, Avrupa Üreme Tıbbı Kongresi’nde (ESHRE) özel olarak tartışılan "Erken menopozda neler yapılabilir?" konulu toplantıdaki yeniliklerin artık Türkiye'de de yapılmaya başlandığına dikkat çekti. Özellikle PRP işlemi ile yumurtaların uyarılma sürecinin erken menopozda denendiğini, PRP’ye cevap alınamadığı takdirde özel bir yöntem olan ototransplant (bir organizmanın doku ya da organının aynı organizmanın başka bir yerine konması) ile yeni yumurta üretiminin sağlanabileceğini aktardı.

CANLANAN DOKU YERİNE KONULUYOR
Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, yöntemi şu sözlerle anlattı: “Ototransplant yönteminde menopoza giren yumurtalık dokusunun bir kısmı laparoskopik kapalı ameliyat ile dışarı alınıyor. Ameliyat esnasında embriyolog tarafından yumurta canlandırma işlemine tabi tutuluyor ve canlanan doku tekrar eski yerine transplantasyon yapılıyor.”

TÜRK DOKTOR BAŞARILI OLDU
“Yurt dışında yapılmış iki yeni çalışmada, menopozdaki kadınlarda ototransplant yöntemiyle yüzde 30-60 oranında gebelik elde edildi ve bu yöntem bugüne kadar menopozda yumurta elde etme yöntemleri içindeki en başarılı yöntem olarak bulundu” diyen Prof. Dr. Gökalp Öner, kendisi de yöntemi denedi ve başarılı oldu.