PRP ile annelik şansı artıyor

40 yaşın altında olup menopozla erken tanışmış veya anne olamayan kadınların rahmine PRP enjekte edilerek gebelik şansı yükseltiliyor. Bu tedavi yöntemi sayesinde umut verici sonuçlar elde edildiğini söyleyen Prof. Dr. Gökalp Öner, “Kişinin kendi kanından elde edilen PRP uygulamasını, başarısız tüp bebek denemeleri olan kadınların çoğunda etkili oldu. Bu plazma ile rahimdeki kök hücreler uyarılarak, zayıf hücreler sağlıklı hale dönüşüyor" diyor.

Gebelik başarısı için kadının yaşı büyük önem taşıyor. 35 yaşından itibaren doğurganlıkta düşüş yaşanıyor. 40 yaşından sonra ise gebelik başarısı hızla düşüyor. Tekrarlayan düşükleri araştıran Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, hasta farklı doğurganlık sorunlarına sahipse, yumurta sayısı aşırı derece azalmışsa, erkekte ileri sperm azlığı veya yokluğu mevcutsa; anne olma şansının çok düştüğünü belirtiyor. Rahim duvarının ince olmasından kaynaklanan başarısız gebelikleri engellemeye yönelik araştırmalar da gerçekleştiren Prof. Öner, biyolojik bir yöntem keşfetti. PRP ile tüp bebek teknolojisine katkı veren bu yöntem, kısırlıktan muzdarip tüm kadınlarda gebelik şansını yükseltti. Söz konusu kısırlık tedavisiyle rahim sağlığı düzene sokuluyor ve anneliğin yolu açılıyor.

YUMURTALAR CANLANIR

40 yaşından önce 2 kez uygulanabilirken 40 yaşından sonra ilk PRP’den cevap alınamazsa tekrar denenmesi önerilmez. 48 yaşa kadar PRP yapılabilirken özellikle kanser öyküsü olan kadınlarda PRP önerilmemektedir” diyen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, “PRP kadından alınan kan özel bir cihazda ayrıştırılıp içerisinde yumurtayı uyaran büyüme hormonları ve proteinleri elde edilir ve bu plazma anestezi altında yumurtalara enjekte edilir. Özellikle yumurta sayısı azalmış, erken menopozda veya tüp bebekte yumurta elde edilemeyen durumlarda uygulanır. PRP ile uykuda olan ve yumurta uyarıcı hormona cevap alınamayan yumurtalar canlanır ve hem beyinden üretilen hormona hem de dışardan verdiğimiz ilaçlara yumurtaların cevap alınması sağlanır” diyor.

RAHİM DUVARI KALINLAŞIYOR

“Özellikle ince duvarı olan rahmin zayıf kısımlarına PRP enjekte edildiğinde rahim duvarı bir süre sonra kalınlaşıyor ve bebeğin rahimde tutunması sağlanıyor” diyen Öner, Sorun şu ki, kadınlar bize geç geliyorlar. 40 yaşına yaklaştıklarında başvuranların sayısı fazla. Fakat o zaman yumurta rezervleri ya düşük ya da zaten kalitesiz olabiliyor. Daha erken gelmeleri önemli. Fakat 40 yaşında da gelse umut yine var. Gelen hastalarım arasında 'Anne olmanız imkansız' denilerek geri çevrilenler var. Bu hastaların çoğunda gebelik oluştu. Tedavilerle hamilelik gerçekleşiyor fakat hastalarımızın bazılarında da düşüklerle bebek kaybedilebiliyor. İşte PRP ile rahim inceliğine bağlı düşük sorunlarında da çok önemli aşamalar kaydedildi" diyerek PRP hakkında bilgiler verdi.