Rahim Kanseri Hakkında Her Şey

1.Rahim kanseri nedir?

Rahim kanseri, rahimde bulunan iç hücrelerin farklılaşarak kötü huylu hücrelere dönüşmesi durumudur.

2.Belirtileri nelerdir?

Rahim kanserinin En sık belirtisi vajinal kanamadır. Bunun dışında ileri evre ise sıçradığı organa bağlı olarak şiddetli ağrı, kabızlık, karında şişlik, karın ağrısı da görülen semptomlardan birisidir.

3.En çok hangi yaşlarda görülür?

Bu durumu en çok İleri kadın yaşında (50 yaş ve üstü), çoğunlukla menopoz sonrası olan kadınlarda ve doğum yapmamış, gebe kalmamış kadınlarda görmekteyiz.

4.Rahim kanserine sebep olan nedenler nelerdir?

Rahim kanserine sebep faktörler;

Kilo fazlalığı, polikistik over sendromu, şeker hastalığı, çocuk doğurmama, erken adet görme, geç menopoza girme ve genetik faktör öyküsüdür.

5.Hastalık neden sinsi ilerler? Erken teşhisin önemi nedir?

Rahim kanseri eğer bir belirti vermez ise ileri evre döneminde bu durum fark edilebiliyor. Rahmin dışına sıçradığı için de üreme organları bu durumdan zarar görebiliyor. Erken teşhis ile ilerlemeden tedavi edilebiliyor, kanserin başka organlara sıçrama durumunun önüne geçilebiliyor, böylelikle üreme organları korunabiliyor. Bu sebeple yıllık jinekolojik muayene bu noktada önem arz ediyor. Erken teşhis de büyük bir önem taşıyor.

6.Tanı ve tedavi yöntemleri nelerdir? Hangi evrede nasıl tedaviler uygulanır, başarı oranı nedir?

Rahim kanseri olduğu gibi bütün kanser türevlerinde erken tanı çok büyük bir önem arzediyor. Bu sebeple öncelikle belli bir yaş döneminden sonra yıllık kadın doğum muayeneleri ihmal edilmemelidir. Erken fark edilen vakalarda progesteron tedavisi uygulanarak rahim korunur. Evre ilerledikçe rahim ve sıçrayan bölgeleri cerrahi işlemle çıkarılır. Daha ileri evrelerde ise ışın tedavisi ve immunoterapi ile kanser yok edilemeye çalışılır. Burada en önemli durum kanser evresinin hangi aşamada olduğudur. Buna göre en doğru planlama yapılmalıdır.

7.Rahim kanserinden nasıl korunabiliriz?

Öncelikle çocuk sahibi olmak rahim kanseri olma riskini ciddi oranda azaltıyor. Bunun dışında Kilo vererek, şeker düzenlemesi yaparak, doğum kontrol hapları kullanarak da bu riskin önüne geçilebilir.

8.Ameliyat ve tedavi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Öncelikle 3 ayda bir,daha sonra 6 ayda bir yakın takip özellikle ameliyat sonrası çok önemlidir. Tekrarlama riskini takip etmek kısaca ömür boyu kontrol de diyebiliyiz. Kontrollerle birlikte istenecek Jinekolojik muayene ve rutin tetkikler de mutlaka yapılmalıdır.

9.Rahim kanseri tanısı konmuş bir kadın anne olabilir mi?

Bu aşamada da kanserin evresinin bilinmesi bizler için mühimdir. Erken evre gördüğümüz çocuk istemi olan anne adaylarında yüksek doz progesteron tedavisi ile kanser baskılanıp, tüp bebek ile gebelik elde edilip doğum sonrası kanser tedavisi kaldığı yerden devam edebilir. Evresine göre kişinin yaşayacağı kemoterapiler ve ilaçlar yumurtalık rezervine zarar vereceği ve ilerleyip sıçrama riskini de göz önünde bulundurursak, önceliğimizi çocuk istemine verip bu şekilde tedavimize doğum sonrası devam etmek daha faydalı olur.