Tüp Bebek Tedavisinde Pkos (Polikistik Over) Sendromu

Konumuz Sıklıkla Bize Başvuran Kadın Grubu Olan Polikistik Over Sendromu. Polikistik Overliler Nasıl Gebe Kalır? Polikistik Overli Kadınlarda Çok Yumurtanın Olması İyi Mi, Kötü Mü, Yumurta Sayısı Mı Kalitesi Mi?

En Çok Kafa Karıştıran Sorular.

Tüp Bebek Tedavilerimizde Anne Adaylarımızın Hiç Sevmediği Ama Bizlerin En Sevdiği Gruptur Pkos (Polikistik Over Sendromu). Öncelikle Dünya Üzerinde 10 Kadından Birinde, Kendi Ülkemizde İse Görülme Sıklığı Yüzde 20lerde Yani Ortalama Her 5 Kadından 1 İnde Gördüğümüz Bu Sendrom Nedir?

Öncelikle Pkos Kronik Bir Rahatsızlıktır. Yani Aslında Anne Karnında Zaten Bu Sendromu Taşıyarak Doğar Kadın. Üreme Çağı Kadınlarında Bizlere Sıklıkla Adet Düzensizliği, Tüylenme Şikayeti Ve Hızlı Kilo Alma Gibi Şikayetleri İle Başvuran Kadınlarda Yaptığımız Ultrasonda Polikistik Over Görünümü Veya Hormonlarla Özellikle Amh Yani Yumurtalık Rezervinin 4 Den Yüksek Olduğunda Farkedilir Bu Sendromcuğumuz. Ayrıca Guatr Veya Süt Hormonu Yüksekliği Gibi Ek Hastalıkları Da Mutlaka Ekarte Etmek Gerekir Keza Bu Hastalıklarda Pkosla Karıştırılabilir.

Bir Kadında Adetten Önceki 14 Günde Yumurtlama Gerçekleşmez. O Yüzden Toplam Döngüsünden 14 Gün Çıkarılarak Ve Adetli Dönemide İçine Katmayarak Gebe Kalma Dönemi Hesaplanabilir. 28 Günde Bir Adet Gören Kadın İlk 14 Günde Yumurtlarkan 35 Günde Bir Adet Gören Kadında İlk 21 Günde Yumurtlama Gerçekleşir. Adetli İken Yumurtlama Olmayacağından Adet Bitimi İle Bir Sonraki Adetten 14 Gün Öncesi Arasında İlişki Önerilir. Spermin De Bu Çatlayan Yumurtayı Döllemesiyle Gebelik Çoğu Zaman Kendiliğinden Gelir.

Polikistik Over Görünümlü Kadınlarda Yumurta Sayısı Bir Kere Normal Sayıdan Çok Çok Daha Fazladır. Normal Şartlarda Bir Kadında 8-12 Sayı Arası Yumurtayı Bizler Normal Sayı Olarak Değerlendirirken, Pko Olan Kadınlarımızla Bu Sayı Ciddi Rakamlara Dayanır. Öyle Ki 117 Yumurta Topladığımı Bilirim.Bu Kadar Yumurta Sayısına Sahip Olunmasına Rağmen İşte Bu Yumurtaların Çatlayamaması Durumudur Pkos Ve Dolayısıyla Yumurtaların Spermi De Dölleyememesinden Ötürü Gebelik Durumunu Maalesef Bu Çiftlerimizde Göremeyebiliriz. Polikistik Over Sendromda İse Bu Çok Yumurta Sayısına Birde Adet Düzensizliği Eşlik Eder.

Bizlere Gelen Pkos Gördüğümüz Kadınlarımıza, Kızlarımıza Öncelikle Kilosunun %10 U Kadar Kilo Vermesini Tavsiye Ederiz.Çünkü Belirttiğim Üzere Hızlı Kilo Alımı En Görünen Özelliklerinden Biridir. Kilo Verimi İle Bizler Yumurta Kalitesinin 5 Kat Daha Arttıgını Çoğunlukla Gözlemleriz. Akdeniz Usülü Beslenmeyi Özellikle Tavsiye Ederiz. Daha Sonra Folik Asit Ve D Vitamini Takviyeleri Öneririz. Pcos Gördüğümüz Çoğu Kadınımızda Özellikle D Vitamini Eksikliği Gördüğümüz İçin Bu Takviyeler Önemlidir.Yine Bir Çok Pkos Grubu Kadınımızda Şeker Direnci Görmekteyiz. Bu Gruptaki Kadınlarımıza Da Şeker Direncini Düzenleyici İlaç Başlarız.Çocuk İstemi İçin Gelen Çiftlerimiz Ve Pkos Sendromu Yaşayan Tüm Kadınlarımıza Bu Bizim Olmazsa Olmaz Ön Tedavi Modelimizdir.

Tabi Ki Pkos Tanısını Muayene Ve Tetkiklerle Ortaya Koyduğumuz Ve  Ön Tedavimizi Planladığımız Çocuk İstemi İçin Gelen Çiftlerimizin %80i De Bu Tedavimize Olumlu Yanıt Verir Ve Kendiliğinden, Doğal Gebeliğimiz Gerçekleşir.Fakat Bu Grubun Bir De %20 Lik Bir Kısmı Vardır Ki Maalesef Yapmış Olduğumuz Tedavimize Olumlu Yanıt Verememektedir.

Bu Süreçten Sonra 2. Aşamamız Olan Yumurta Takibine Geçer, Yumurtaları İlaçlarla Büyüterek Çatlatır, Sperm Değerleri İyi Ve Tüpler Açıksa Eşi İle İlişki Öneririz.6 Ay İçerisinde Çoğunlukla Yine Gebelik Elde Edebiliriz.

Bu Şekilde De Cevap Alamadığımız Gebelik Elde Edemediğimiz Grubumuza Tüp Bebek Tedavisi Başlarız.

Peki Siz Şimdi Soracaksınız Neden Benim, Ve Bana Göre Birçok Tüp Bebek Doktoru Meslektaşımın En Sevdiğimiz Gruptur Pkos Sendromlular?

Bir Kere Rezerv Azlığı Gibi Bir Durum Yoktur Ki Bu Durum Gerçekten Çok Yorucu Ve Meşakkatli Bir Tedavi Gerektirir. Yani Embriyo Elde Edeceğimiz Bolca Yumurtamız Vardır. Bizlere Sadece Bu Yumurtalarımızı Daha Da Kaliteli Hale Getirecek Tedavimizi Uygulamak Kalır.

Daha Sonra Da Topladığımız Yumurtaları, Yine Tedavimizle Daha Kaliteli Hale Getirdiğimiz Spermlerimizle En İyi Durumdaki Laboratuar Şartlarında Bir Araya Getirdiğimizde Oluşturduğumuz En İyi Kalite 5. Gün Embriyomuzu Transfer Ederiz.

Ve Tabi Ki Gebeliği Yakalarız.

Hocam Neden Aşılama Denemeden Tüp Bebek Yaptı Sorularınızı Duyar Gibiyim.

Ona Da Hemen Açıklık Getireyim; Sperm Sayısı Normal Olan Çiftlerde Zaten Aşılama Yapmanın Bir Anlamı Yok. Çünkü Aşılamanın Amacı Hızda Yavaş Ve Sayıda Da Az Olan Spermleri Bu Yolla Yumurtaya İletebilmek.Ayrıca Ohss Yani Yumurtanın Aşırı Uyarılması Gibi Bir Durumu Anne Adayımızın Yaşamasını İstemiyoruz Keza Vermiş Olduğumuz İlaçlar Yumurtaları Aşırı Uyarabilir Ve Tüm Yumurtaların Aşırı Uyarıldığını Ve Büyüdüğünü Düşünün? O Karın Sıvı Toplar Ve Akciğerlere Kadar Karın Sıvı İle Dolar. Ve Biz Bunun Yaşanmasını İstemeyiz.

Tüp Bebek Bize İşte Bu Noktada Oldukça Yardımcı Oluyor. Embriyo Dondurabilmenin Şahane Güzelliği Ve Bunun Bize Ohss’ye Neden Olmayacak İğne İle Yumurta Olgunlaşma Şansı Verdiği İçin İşte Bu Aşırı Uyarılan Yumurtaları Baskılama Fırsatı Tanımaktadır. Bizler De Bu Şekilde Çoğu Pkoslu Anne Adayımızı Ohss Durumunu Yaşamadan Tüp Bebek  İşlemimizi Gerçekleştiririz.

İşte Bu Yüzden Tüp Bebek Tedavisinde Pkos Sendromu Bizlerin En Sevdiği Gruptur.Ön Tedavi Ve Yumurta Takiplerimize Cevap Alamadığımız Çiftlerimize Uyguladığımızda, Başarı Şansımız Çok Çok Yüksek Olur..Zaten İstediğimiz De Bol Bol Meleklerin Gelmesi Olduğu İçin, Pkoscukları Pek Severiz.Bu Durumda Üzülen Bir Çok Anne Adayım Artık Anneliğin Tadını Çıkarıyor..Her Yazımda Söylediğim Gibi, Her İsteyen Çiftimin Bir An Önce Meleklerine Kavuşmaları Dileğiyle..