Tüp Bebek transfer sonrası 10 altın kural

1.İlaçlarınızı zamanında ve düzenli kullanın 
Transfer sonrası verilen tüm ilaçları dikkatli ve düzenli kullanmak tedavi sürecinin en önemli kısmıdır. Belirlenen zaman diliminde ve saatlerde ilaçları alıyor almak tutunmayı sağlayacaktır.Zamanında ilaçların alınmaması tutunmama riskini artırır.

2.Bol sıvı tüketin
Transfer sonrası rahmin kasılmaması çok önemlidir.Bu anlamda sıvı alımı ile rahmin kasılması en aza indirgenebilir. Aynı zamanda tutunacak embriyoya giden kan akışı da artmış olacaktır

3.Akdeniz Usülü Beslenme
Teansfer sonrası Bu dönemde bol yeşillik ağırlıklı beslenmek,zeytinyağı bazlı yiyecekleri tüketmek, yağlı tohumlar almak kısaca Akdeniz usülü beslenme Önermekteyiz..Böylelikle  tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların etkinliğini de artacaktır. Bu besinler embriyo tutunumunu da artıracaktır.

4.Sürekli yatmayın.
Bu dönemde birçok anne adayı yatak istirahatine yönelmekte fakat bunu bizler kesinlikte önermemekteyiz.Yatak istirahati ile embriyoya yeterli kan akışı sağlanmamaktadır.Bu da tutunamama şansızlığını artırır.Bu anlamda ağır olmamak şartı ile günlük rütin işlerin yapımını şiddetle tavsiye etmekteyiz..

5.Takviye Edici Gıdalarınızı ihmal etmeyin.
Bağışıklık sistemi,embriyo tutunmasını doğrudan etkiler.Bu sebeple anne adaylarının hiçbir vitamin ve mineral eksikliği yaşanmasını bu dönemde istemiyoruz.Özellikle C, E vitaminleri, folik asit ve Demir bu anlamda oldukça önemli vitamin ve minerallerdir.Mutlaka takviyesinin yapılması gerekir.

6.Kabız olmayın.
Kabız kalmak,tuvalete çıkamamak ve buna bağlı ıkınmak durumunda karın zorlandığı için buna bağlı olarak rahim kasılabilir.Bu sebeple kabız kalmamaya yönelik ilaçlar alınması faydalı olur.

7.Sigara ve Alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durun.
Sigara ve alkol içerisindeki zararlı maddelerden ötürü embriyonun kanlanmasını bozar ve embriyoya ciddi zararlar verir.Aynı zamanda tutunmama riskini de artırır.Erken gebelik kaybı şansızlığını da artırdığı göz önüne alınırsa, bu ürünlerin kullanımı özellikle bu dönemde son derece sakıncalıdır..

8.Transfer sonrası ilk 24 saat 2 saatten daha uzun yolculuklara çıkmayın.
Embriyo transferi sonrası ilk 24 saat oldukça önemlidir.Bebeğin rahme tütünümü gerçekleşir.Yolculuğa bağlı sarsıntı,yorgunluk ve yaşanan stres Rahmi kasarak bebeğin tutunmasını olumsuz etkiler.Bu yüzden ilk 24 saat 2 saatten saha uzun yolculukları önermiyoruz.

9.Etkinliği kanıtlanmamış ve bilimsel olmayan bitkisel kürleri tüketmeyin.
Bu dönemde bizler kesinlikle rahmin kasılmasını istemeyız.Bazı bitkisel kaynaklı kürlerin Rahmi kastıgını annelerimiz üzerinde gördüğümüz için Bu tür kürlerden kesinlikle uzak durulmasını tavsiye ediyoruz.

10.Stresten uzak durun.
Stres özellikle istemsiz kasların kasılmasına sebep olur.Rahim de bu kasa sahip organlardan biridir.İnsan vücudunda meydana gelen stres faktörü ile rahim de kasılır.Bizlerin teansfer sonrası ilk istediğimiz şey rahmin gevşek kalmasıdır.Bu anlamda tüm anne adaylarından transfer sonrası rahat olmalarını, strese girmemelerini, oksijen dolu bol yürüyüşler yapmalarını ve olumlu düşünerek bu süreci geçirmelerini özellikle istemekteyiz.