Tüp Bebekte Başarı

Tüp bebekte başarı demek çocuk sahibi olmak demektir. Kimyasal gebelik, boş gebelik ve düşükler amacımız olmadığı gibi tüp bebeğe başlamadan tüm bu riskleri azaltmak için öncelikle çiftler iyi değerlendirilmeli ve başarıyı arttırmak için önlem almalıyız.

Amacımız tüp bebekte en başarılı sonucu almak yani çocuk isteyen çiftimizle bebeği buluşturmak. Sitemizin isminin en iyi tüp bebek doktoru olmasının nedeni en iyi ve güncel tedavi metotlarını bilimsel veriler ışığı altında uygulamaya çalışarak bu hassas süreçte en iyi sonuç olan gebeliği en kısa zamanda elde etmeye çalışmaktır. Dünyayı takip etmek hatta literatüre katkı sağlamak için en iyisini uygulamak zorundasınız ve tüp bebekte başarı en iyisini uygulamakla gerçekleşir.

Tüp bebekte başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biri kadının yaşıdır ve 35 yaş üstünde ileri anne yaşında başarı şansı azalmaktadır. Kısırlık nedeni, kısırlık süresinin uzunluğu, hem kadın hem erkekte sorun olması, oluşan embriyonun kalitesi başarıyı etkiler.

Tekrarlayan başarısız tüp bebek yöntemlerinde başarısızlık nedenlerinin çoğu embriyonun veya rahimle ilgilidir yani önceki denemelerde çiftlerin tam olarak değerlendirilmemesidir. Embriyo kalitesini yumurtanın ve spermin kalitesi etkiler. Kadının değerlendirilmesi kadar erkeğin değerlendirilmesi ve gerekirse her iki çiftede ön tedavi verilmelidir.

Kayseri de Tüp bebek tedavisi olarak Doç. Dr. Gökalp Öner tarafından çiftlere özel değerlendirme yapılmakta ve yine çiftlere özel tüp bebek ilaç dozu ve tedavisi planlanmaktadır.

Tüp bebekte başarıyı arttıran bir diğer faktörde yumurta sayısının fazla elde edilmesidir. Bunun için ön tedavi planlanabilir. Benzer şekilde erkek faktörde sperm sayı ve hareketi kadar şeklide önemlidir. Özellikle sperm baş bozukluklarında genetik bozukluklar da eşlik edebildiğinden genetik analiz ve gerekirse antioksidan ilaçlarla tedavi tüp bebek başarısını arttırmaktadır.

Rahim filminde veya dört boyutlu transvajinal ultrasonda rahim yan duvarlarındaki darlık ve tüplerdeki şişlik hidrosalfinks durumu da tüp bebek öncesi cerrahi müdahale gerektirebilir ve tüp bebek başarısını arttırır.

Ülkemizde 35 yaş altı tek embriyo transferi 35 yaşından sonrada en fazla iki embriyo transferi yasaldır. Aslında bu durum başarıyı arttırmaktadır çünkü anne rahmi tek gebelik için programlanmıştır. İkiz ve çoğul gebeliklerde erken doğum ve düşük şansızlığı arttığından tüp bebek sonuçları hayal kırıklıkları ve üzüntülere neden olabilir. Amacımız blastokiste ulaşabilmiş öploid yani genetik olarak normal olan tek embriyo transferi olmalıdır.

Özellikle 38 yaşından sonra genetik olarak normal embriyo transferi için PGT dediğimiz embriyoya genetik tanı ile tüp bebek başarı şansı arttırılabilir. 38 yaşından sonra Down sendromu başta olmak üzere genetik bozukluklar artış gösterir bu genetik bozukluklar anne ve baba adayının kromozomlarının bozuk olmasıyla da ilişkili olmayabilir.

Son yıllarda özellikle polikistik over sendromu olan kadınlarda  dondurulmuş embriyo transferinin anne adayının hayatını korumakla birlikte tüp bebek başarısını da arttırdığı gösterilmiştir. Bizde kliniğimizde polikistik overi olan ve AMH’ı 3.5 ng/ml’nin üzerinde olan hastalarımıza mutlaka dondurulmuş embriyo transferi yapıyoruz. Ayrıca yumurta rezervi normal olan ve tek canlı embriyo transferi yaptığımız hastalarımızın kalan embriyolarının dondurup sırasıyla rahmi dinlendirdikten sonra transfer ediyoruz.