Tüp bebekte stres yönetimi ve mindfullness bilinçli farkındalık için neler yapılabilir

Haftaya mutlu başarılı iyi olma arzusu ile başlamamıza rağmen hafta içerisinde yaşadıklarımız bizi aşağıya çekebilir buda duygularımıza dalgalanmaların neden olabilir hatta güne çok iyi bir ruh hali ile başlayıp daha sonra olumsuz veya istemediğimiz bir anda kalıp ruh halimiz bir anda kötüleşebilir. Bu can sıkıntısıyla sevdiğimiz insanların da kalbini kıra biliriz bir anda her şey altüst olabilir. Stres dolu olmamız sağlık düşünmemizi olumsuz etkiler. Endişe kaygılar ve baskı en çok üretken organlarımıza zarar verir. Bu organların başında ilk olarak beyin gelir ve sağlıklı düşünemeyiz doğru seçimler yapmaktan uzaklaşırız aceleci ve stres dolu yaklaşımlarla yanlış tercihler yaparız. Ayrıca kadınlarda en üretken diğer organlar üreme organlarıdır; rahim ve yumurtalıklar.

Stres, kaygı ve endişe bu organlarımıza da zarar verir ve gebe kalmamıza hem doğal yoldan hem de tüp bebekte olumsuz etkiler.

Aslında bu yaşadığımız sıkıntılar İle baş edebilmenin basit ve kolay yollarını arayış içerisindeyiz bazılarımız biraz yol kat etmiş olabilir sonuçta her ne olursa olsun hepimiz mutlu bir haber almak istiyoruz bunun için çabalıyoruz deniyoruz yılmıyoruz en iyisini arıyoruz günümüz dünyasında her şey bir telefon kadar yakınken bazı karmaşıkların içerisinde doğruyu bulmak yorucu ve zaman alıcı olabiliyor ama başarılı olabilmek için mutlu haberi alabilmek için hiçbir zaman kendimizi bu son şansımız diye motive etmemiz gerekir yolda bazen düzlükler olduğu gibi eğitimler çukurlar mevsimsel zorluklar olabilir bu uzun süreçte daha kolay geçmesi içinanda kalmak anı algılamak ve kendimizin farkında olmamız çok önemlidir.

Özellikle tedavi sürecinde an içerisinde kalabilmek için dikkat anlatılanları çok iyi anlamak bunun farkına varmak aceleci olmadan tedaviye uyum sağlamak önemlidir. Aslında çiftlerde biz herhangi bir problem ya da sorun arayıp yargılamıyoruz sadece uygun tedavi yöntemini bulabilmek için bilimsel veriler ışığında değerlendiriyoruz. Çiftler bize başvurma süreci de tabii ki kolay geçmez ilk başta çocuk olamama durumunu reddederler kendilerine konduramazlar bu birinci evredir. İkinci evre ise suçlama evresidir Çiftler birbirine suçlayabilir doktoru suçlayabilir doktorların bu konuda yeterli olmadığını düşünüp doktor doktor gezebilir anne babaları suçlayabilir etrafındakilere suçlayabilir kendini sitrese soktuklarını düşünebilir. Üçüncü evre ise depresyondur çiftler artık kendini değersiz ve mutsuz edebilirler ve son evre olan kabullenmeye geçtikleri zaman doğru yolu bulup tedavi odaklı bilirler anda kalma eğitimleri de dördüncü evreye hızlı geçmemizi sağlar çünkü geçmişteki kaygılar gelecekle ilgili endişeler kafamızdan çıktığı zaman geriye sadece o an kalır biz de sağlıklı düşünmeye başlarız durumumuzu kabullenip tedavi yöntemi için doktora başvuruz. Burada ilk üç evreden kalan travmaları da geride bırakmamız gerekir bunlardan en önemlisi güven sorunu dur bir doktora başvurduğu zaman iyice araştırmalı başvurduktan sonra da tedavisini kabul edip ona güvenmeliyiz. Eğer tedavi sürecinde güven olmazsa sen sürekli sorgulama ile bu tedavi ne yazıkki başarılı geçmez.

Mindfulness zihnimizde bedenimizde çevremizde şu anda ne olduğunun farkında olmaktır mindfulnessın alanı şimdi ki andır şimdiki anı fark edebilmek çok önemlidir. Geçmiş yani dün yaşadıklarımız şu an içinde yoktur onlar sadece hatırlarız. Gelecek yani yarınla ilgili şeyler belirsizdir. Bu nedenle yaşadığımızdan gerçek an şimdiki andır. Peki şimdiki anı nasıl hissederiz hiç düşündünüz mü? Bu nefesimizde mümkündür nefes almak hepimizin her an yaptığı bir eylemdir nefes bizleri şimdi kana bağlayan bir köprüdür aldığın nefes odaklanmak şimdi kağıda girebilirsin. Nefes insanın duygularını belli eder heyecanlandın zaman hızlı nefes alırsın korktuğun zaman nefesin tutulur rahatsız ettiğin zaman derin bir nefes alabilirsin. O yüzden nefesini düzenleyerek duygularını düzenleyebilirsin şimdi nefes alma egzersizi ile başlayalım. Şimdi eğer senin için uygunsa gözlerini kapat oturduğun yerden biraz öne doğru gel sırtına mümkün olduğu kadar düzleştir çok da gergin olma omuzlarını rahatlat. Ayaklarını hisset ayak tabanlarını yeni temasını fark et. Bedenin oturduğu yerle temas eden bölümlerini fark et burada olduğunu bedeninin ve dikkatini şimdi anda olduğunu fark et zihnin içinde konuşmalar olabilir olabilir şu an kendi kendine konuşuyor uygulamalı merak ediyor olabilirsin bu çok normal nefesine dikkatini bu hale getirebilirsin. Sonra sol elini karnına sağ elini göğsüne koy burnundan güzel bir şey kokluyormuş gibi nefes al ağzından kocaman bir pastanın üstündeki mumları üflüyormuş gibi nefes ver bu egzersizi arka arkaya on kez yap vücudunun ve kendinin farkında ol böylelikle ana dön anda kal geçmişteki kaygılar gelecekteki endişelerden sıyrıl bu şekilde yaparak içerde doktorun sana söylediklerini daha iyi algılayabilir tedavi daha iyi bir şekilde uyum sağlayabilirsin.

Son olarak ceviz ve ceviz kabuğu hikayesini okuyalım.

Minik çelimsiz ama hırslı ceviz kurdu gözüne kestirdiği bir cevizin kubuğuna delik açmış ve içine girmiş girer girmez sanki yarın yok gibi hırsla yemeye başlamış Bulduğu gördüğü herşeyi yemiş hiç durmamış derken o kadar şişmiş ki girdiği delikten çıkamamış.

Sonra yiyecek birşey kalmadığı için zayıflamaya başlamış tekrar eski çelimsiz haline gelince çıkabilmiş ama çıktığındada mevsim kış olmuş.

Diğer ceviz kurdu ise azimli imiş o cevize girdikten sonra doyacağı kadar yemiş kalanları delikten çıkarabileceği hale getirip diğer cevize geçmiş hem kendisi doymuş hemde etrafındaki ihtiyacı olanları doyurmuş.

Son ceviz kurdumuzda ise hep endişe ve kaygıları ile boğuşuyormuş sürekli ben bu cevizi delemem delsemde içerisi karanlık mı cevizin içi nasıl dolu mu boş mu diye vesvese edip duruyormuş günleri hem aç geçmiş hemde kış geldiğinde keşke girseydim demiş ama geç kalmış

Hırsta sadece tüketmek vardır yıkıcıdır bencildir ve gözleri kör olmuştur zamanla tükenir yapayalnız kalır.

Azimde ise paylaşmak üretmek şükretmek vardır yani yapıcıdır yenilikçidir ve en önemlisi Allah inancı vardır.

Endişe de ise korku kaygı ve boş düşünceler vardır sağlıklı ve kendi başına düşünemez hedefi yoktur ve ziyandadır